Seyyid Ahmed Arvâsi Hoca’dan Demetler – 1

“Türk-İslâm kültür ve medeniyetinin düşmanları, yoğun bir propaganda kampanyası açarak bize ait “değerleri”, “normları” ve “modaları” bertaraf etmeyi ısrarla sürdürmektedirler. Birçokları da bilerek veya bilmeyerek bunlara alet olmaktadırlar. Emperyalizm bizi, Türkçe ve İslâmca yaşamaktan uzaklaştırmak için ne mümkünse yapmaktadır.”

Hasbihâl 1. cild – Eylül 1990 baskısı shf. 188-199

“İslâm Dünyası’nda hem islâmî ölçüleri bilen, hem millî zevke âşina, hem de muasır ihtiyaçları kavrayan “kadrolar” yetiştirilebilirse, “islâmî normlar” ve “modalar”, yalnız giyimde ve kuşamda değil, hayatın her cephesinde, birer âlemşümûl değer halinde, beşeriyete kabul ettirilebilir. Yani, hem milliyetçi, hem medeniyetçi ve de müslüman olarak yaşamak mümkündür. Bunu, ısrarla kafalarımıza ve vicdanlarımıza yazmalıyız.

İslâm’ın şanlı ve yüce muhtevasını, çirkini kaba ve zevksiz “biçimler” içinde, ezik ve yenik düşürmek, asla “İslâm’a hizmet” olamaz. “İslâmî estetikten” habersiz, cahil kimseler ile ham softalar ve kaba yobazlar, İslâma verdikleri zararın bir farkına varabilseler…

Oysa İslâm’dan zerre kadar taviz vermeden, dünyayı hayran bırakacak bir hayat biçimi ve buna uygun giyim ve kuşam “modaları” ihdas etmek pek âlâ mümkündür. Müslümanlar, kendi değerleri içinde “şık” ve “güzel” giyinmesini, örtünmesini ve yaşamasını bilmelidirler.”

Hasbihâl 1. cild – Eylül 1990 baskısı shf. 190-191

“Biz birbirimizi “ilerici ve gerici”, “ezen ve ezilen”, “Doğulu ve Batılı”, başörtülü ve başörtüsüz” diye itham edip boğuşurken, herhalde düşmanlarımız büyük bir memnuniyetle ellerini ovuşturmaktadırlar.”

Hasbihâl 4. cild – 2008 baskısı 151. shf. (Bilge Oğuz Yayınları)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: