Ocak Ayında Okuduklarım – 2020

2019 senesi kitap okuma açısından çok verimli geçmedi. Sene boyu toplam 30 kitap okuma hedefim vardı ancak bu sayı çeşitli sebeplerden dolayı maalesef 15’te kaldı.

2020’ye başlarken yine kendime en az 30 kitap okuma hedefi belirledim.  Ocak ayı itibariyle ise 3 kitap okuyarak hedefim için güzel bir başlangıç yaptığımı söyleyebilirim. Her ne kadar 30 kitap desem de 2017 yılında okuduğum 34 kitaplık rekorumu geçmeye çalışacağım. Ocak ayında okuduğum kitaplara dair kısa bilgileri aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hüseyin Hilmi Işık – Faideli Bilgiler

İslâm dîni ve Ehl-i Sünnet i’tikâdı hakkında öz bilgiler verilen kitâbda, islâmî ilimlerin ve fıkh âlimlerinin sınıflandırılması, İmâm-ı A’zam Ebû Hanîfe hazretlerinin hayâtı anlatılmaktadır. Üç kısımdan meydâna gelen Fâideli Bilgiler kitâbında dinde reform yapmak isteyenlere, İslâm dinini bozan zararlı cereyân ve fikirlere ve cebriyye, mu’tezîle, vehhâbîlik gibi sapık fırkalara cevâb verilmektedir. Her müslümanın muhakkak okuması gerekiyor.

Bir memleket, çocukların müslimân yetişmesi ile müslimân kalabilir. (sayfa 368)

Kitabı internet üzerinden okumak veya satın alabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Necip Fazıl – O ve Ben

Resim

Üstad Necip Fazıl Kısakürek bu kitabında, hocası olan ve Efendi Hazretleri diye bahsettiği Seyyid Abdülhakîm Arvasî hazretlerini nasıl tanıdığını ve o mübarek zatla olan münasebetlerini, hatıralarını anlatıyor. Tanımadan önceki hali ile tanıdıktan sonraki halini karşılaştırıyor, bu manevi iklim karşısında yaşadıklarını okuyucuya kendine has üslubuyla aktarıyor. Bu kitabı birkaç sene evvel okumuştum aslında ancak aradan uzun zaman geçtiği için bir kere daha okumayı tercih ettim. Sizlere de okumanızı tavsiye ederim.

Necip Fazıl’ın hocası olan Abdülhakim Arvasi Hazretleri, aynı zamanda yukarıda bahsettiğim Faideli Bilgiler kitabını hazırlayan Hüseyin Hilmi Işık Efendi’nin de hocasıdır.


Vahdettin Engin – Pazarlık

Vahdettin Engin’in Sultan 2. Abdülhamid Han’a dair okuduğum ikinci kitabı olan Pazarlık, yahudilerin vadedilmiş topraklar olarak kabul ettikleri Filistin’e yerleşme emellerini, Theodor Herzl’in bu uğurda Abdülhamid Han ile yapmış olduğu görüşmeleri ve girişimlerini ele alıyor.

Bu kitapla ilgili yaptığım detaylı inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Ocak Ayında Okuduklarım – 2020

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: