İnsan Beyninin Kapasitesi

📌 Beynimiz yaklaşık olarak 1,4 kg ağırlığında, cevizi andırır çekildedir. 85 yıllık bir süre boyunca saniyede 600 birimlik bilgiyi hafızamıza kaydedip işlemek ve programlamak kapasitesine sahiptir.

📌 600 birimlik bilgi; dakikada 3600, saatte 2.160.000 ve günde 51.840.000 bitlik bir büyüklük demektir. Özetle; bir ömür boyunca normal bir insan beyninin 100 trilyon bitlik bilgiyi depolama kapasitesine sahip olduğu söylenebilir. (1000 bit = 1 megabayt)

📌 İnsan beynine benzeyen bir makinenin yapılabilmesi için 300 trilyar dolardan fazla paraya ihtiyaç vardır. Böyle bir makinenin çalışabilmesi için de 1 trilyon watlık elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Yinede yapılacak makine insan beyninin potansiyelini aşamayacaktır.

📌 Beynimizden geçen, milyarlarca gerçek ve hayal, doksan milyon kalın kitabı doldurur.

📌 Bir insan beyninde çalışan 100 milyardan fazla hücre vardır.

📌 Ortalama bir yetişkin beyni Britennica Ansiklopedisinde içerilmiş olan bilginin 500 katı kadar bilgi saklayabilmektedir.

📌 Dünyadaki tüm telefon sistemlerinin ağının, eğer beyninizle doğru kıyaslanırsa, sıradan bir bezelye tanesinin büyüklüğünde bir parçayı işgal edeceği hesaplanmıştır.

Kaynak: https://www.bilgiustam.com/hizli-ogrenme-ve-beyni-daha-iyi-kullanma

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: