Değer Sizseniz Değer Sizsiniz

Doç. Dr. Mustafa Şeker bu kitâbında, mutlu ve başarılı insanlar yetiştirmek için değerlerin ve değerler eğitiminin önemine değiniyor.

Oldukça akıcı bir dille yazılan eser, Osmanlı Devleti’ndeki eğitim sistemiyle Cumhuriyet yıllarındaki eğitim sisteminin mukayesesini, Köy Enstitüleri’nin, Fullbright Anlaşması’nın nesillerimiz üzerinde meydana getirdiği tahribatı, eğitimde olmazsa olmaz olan manevi değerlerin nasıl tahribata uğratıldığını ve birçok önemli konuyu içeriyor.

Özellikle eğitim sektörü çalışanları tarafından mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum.

Kitaptan bir kaç pasajı ve kitabın linkini aşağıda paylaşıyorum.

Batılı kaynaklar, dünya çapında şöhrete sahip günümüz Avrupa üniversitelerinin birçoğunun (Oxford vb.) Müslümanlar tarafından Avrupa’ya taşınan ilmî çalışmaların bir ürünü olduğunu, bu ilim yuvalarının temellerinin atılmasında Endülüslü bilim adamlarının büyük gayretlerinin hiçbir surette göz ardı edilemeyeceğini ifade etmişlerdir.

Endülüs Emevi Devleti, birçok ilmî çalışmalara rehberlik eden ve dünyaya ilham kaynağı olarak günümüz Avrupa’sının ilim alanında şuurlanmasına önayak olan bir devlettir. Bu devletin yıkılmasına ve tarih sahnesinden çekilmesine en önemli sebep, taşıdıkları misyonu unutarak benliğinden ve değerlerinden uzaklaşmaları gösterilmektedir. Ayrıca koskoca bir medeniyetin nasıl gerilediği, daha sonra da tarih sahnesinden silinip gittiği bir ibret vesikası olarak üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: