2. Abdülhamid Han ve Ramazan-ı Şerif

Dursun Gürlek’in, Ahmet Semih Mümtaz’ın 16 Mayıs 1955 tarihli İftarlar ve Diş Kirası başlıklı yazısından iktibas ederek Abdülhamid Han’ın Ramazan-ı Şerif ayına verdiği önemi okucularına aktardığı yazıyı paylaşıyoruz.

“Bundan elli altmış sene evvel zamanın padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han bir çok sebeplerle Ramazanlara fevkalade ehemmiyet verirdi. Evvelâ dindardı. Bu mübarek ayı tesîd eder, ona hürmet ederdi. Muntazaman oruç tutar, Kur’an-ı Kerim okur, namaz kılar ve bunu böyle yapanlara ayrıca para verir, severdi. Mübarek ayın hulûlünden evvel kilercibaşıyı çağırır, ona emirler verir, sofralar ve yemekler ve her akşam iftara davet ettiği askerlere verilecek iftariyeler üzerinde zihin yorar, adeta menüleri kendisi hazırlardı.

Saray-ı Hümayun’da iftara gelecek misafirlerin hizmetine verilecek olan sofracıların elbiselerine kadar meşgul olur, alaturka setre mi, yoksa redingot mu giymelerini münakaşa ederdi. Ve hele bu adamların fevkalade temiz olmalarını isterdi. Bu padişah hem çok titiz, hem çok temizdi. O kadar ki iftariye olarak kendisinin göndereceği çil çil altınları tekrar yıkattırır, kurutturur, gözünün önünde kırmızı atlas keselere koydurtur, ağızlarını mühürlettirirdi. Banknotları da bezlerle sildirtir, sonra zarflara yerleştirirdi. Üzerine de zamklı mührünü (A.H.) yapıştırırdı.”

Dursun Gürlek – Dersaadet’te Ramazan Akşamları (sayfa 61-62)- Timaş Yayınları
Ahmet Semih Mümtaz, “İftarlar ve Dİş Kirası”, Son Saat, 16 Mayıs 1955

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: